PORADÍME SI

VŠETKO ČO POTREBUJETE I CHCETE VEDIEŤ

5 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB PRI ŠITÍ

VYSVETĽUJEME

Prečo niečo nevyšlo?

Veľmi radi počúvame o vašich úspechoch. No sme tu pre vás aj keď sa až tak veľmi nedarí. Aké príbehy sú tie najčastejšie?

1, Materiál pracuje
Asi najtypickejším zástupcom je guma. Gumená šnúra je veľmi obľúbená a používaná. Avšak je to materiál, na ktorom najviac vidno ako pracuje.

Bez natiahnutia gumy odmeráme vašu dĺžku. Vy si to skontrolujete, my strihneme a všetko je super. No prídete domov a guma sa skrátila o niekoľko desiatok percent. A kto je teraz na vine? MATERIÁL!

V gume je totiž veľké pnutie. To stále pretrváva aj na návinoch. My síce odmeriame presnú dĺžku, gumu nenaťahujeme, no po odstrihnutí a potom než si ju donesiete domov je aj tak kratšia. Nie je to žiadna atómová veda ani nikoho zlý úmysel. Jednoducho materiál pracuje a vy by ste s tým mali počítať a nekupovať na milimetre presne.

2, Zanedbali ste predprípravu
Ako sme už niekoľkokrát zdôrazňovali – nemali by ste z látky z obchodu rovno šiť. Oprať, vysušiť a prežehliť. To je úplný základ základov. Látka sa stabilizuje a nezbehne sa potom čo ste sa natrápili so šitím. 

3, Nevybrali ste si správny materiál
Väčšinou vás najviac trápi elasticita materiálu. Niekedy ju potrebujete, ale nemáte a inokedy nepotrebujete, ale máte. Dajte si prosím pozor na takýto malý, ale dôležitý fakt.

4, Podcenili ste údržbu
Ruku na srdce. Kedy ste si vyčistili, namazali a správne nastavili svoj stroj? Vieme, že veľakrát to robíme až vtedy až keď sa vyskytne problém. Správnou údržbou tomu ľahko predídeme.

5, Šijete z donútenia
Áno, poznáme to všetci. Už nevládzeme, ale chceme to dokončiť! Bude to znieť ako klišé, ale keď už sa tak dlho trápite s vašou vysnívanou vecou – skutočne dokončenie nepočká na ďalší deň? Nič predsa nezamrzí viac ako krivé prešitie, alebo iná – niekedy až školácka chyba.

Prajeme vám veľa šťastia, nech váš tvorenie baví a neodradia vás malé neúspechy. 


-stano-

anjel metrovy textil bratislava latky bavlna sitie potreby sijacie latky

METRÁŽ VS. VÝROBKY

VYSVETĽUJEME

Prečo nemáte môj odtieň?!

Nuž a prečo by sme mali?  Milé, kreatívne duše. Dnes sa trošku povenujeme téme metráž vs. hotové výrobky. Ako sme písali v minulom článku, sme radi ak si donesiete vzorky a vždy nám to veľmi pomôže. No často sa nám stáva, že nám donesiete nejakú špecialitku ( buď desiatky rokov starú, alebo dovezenú zo zahraničia ) a potom ste sklamaní ak nemáme PRESNE rovnaký vzor a PRESNE rovnaký odtieň.

A pritom je odpoveď viac než logická. Hotové výrobky ako šaty, tričká, bundy si kúpite ako sezónne oblečenie. Alebo ako kolekciu, ktorá sa už nezvykne opakovať. Jednoducho – kdesi ďaleko ( všetci vieme kde )  sa vytvorí ohromné množstvo výrobkov a po naplnení kapacity sa to všetko zašle do obchodov. Medzitým sa vo výrobe prejde na iný typ a takto sa to točí do nekonečna.

A čo my a metráž? Aby sme vyhoveli čo najväčšiemu počtu z vás, musíme veštiť 😀 Musíme odhadnúť čo by sa vám páčilo, kedy to dáme do predaja a v akom počte. Naše látky totiž nepodliehajú rýchlej móde a krátkym trendom.

Takže chápte prečo nemáme PRESNE rovnaký vzor na čipke, prečo nie sú odtiene PRESNE také ako očakávate. Nemôžeme mať látky a vzorky zo všetkých kolekcií sveta 😀

Posledným, ale nie menej dôležitým faktom je to ako sa o vaše látky staráte. Určite ich periete, periete s práškom a avivážou, žehlíte, naťahujete, vystavujete UV žiareniu, zas periete, zas žehlíte a dookola. Nie je teda možné, aby si látka po tomto všetkom zachovala svoj pôvodný odtieň a pevnosť.

Aby sme ale nekončili negatívne – nebojte sa! Kľudne si zoberte vzorky so sebou, ale majte na pamäti čo sme si písali vyššie. My sa vám budeme snažiť poradiť najlepšie ako vieme. Ako vždy.

-stano-

anjel metrovy textil bratislava latky bavlna sitie potreby sijacie latky

5 PRAKTICKÝCH TIPOV

PRACUJEME S MATERIÁLOM

Nenakupujte bez plánu!

Všetci poznáme ten super pocit, keď prídeme do predajní ANJEL a tam na nás čakajú stovky krásnych látok. Snažte sa ale myslieť na strih, ktorý budete používať. Uzrejmí vám to koľko látky budete potrebovať, ako si látku ,,poukladať,, na strih, ako bude smerovať a nadväzovať vzor, či potrebujete látku elastickú, alebo pevnú a aké doplnky a vylepšenia vám ešte treba dokúpiť.

Zloženie
Nádherný vzor, skvelá cena a idete rovno k pokladni. Skvelé. No nezabudli ste na kontrolu zloženia? Na každej látke, ktorú v ANJELOVI predávame je na bielom štítku napísané zloženie. Nezabudnite si ho preštudovať, aby ste si látku nezničili napríklad vysokou teplotou, žehlením a pod.

Vytvorte si štítok!
Ako som už písal vyššie – zloženie látok je mimoriadne dôležité. V predajni sa dozviete presné hodnoty. Ale prídete domov, látku založíte a dostanete sa k nej o mesiac. Ak patríte do tejto skupiny – urobte si štítok. Napíšte si zloženie na kus papiera a pripnite si ho k vašej látke. Uvidíte, že o mesiac/dva budete ďakovať sami sebe!

Ovoňajte a ochytajte!
Viem, že tento TIP niektorí z vás nebudú môcť využiť. Ale ak sa dá: látku si ochytajte, ovoňajte a vnímajte jej štruktúru či jej prirodzenú farbu. Kúpiť si látku na internete ,,len tak,, je veľká lotéria. Práve preto vás čakáme v predajniach v: Bratislave, Košiciach, Michalovciach, Zvolene, Martine, Humennom či Vranove nad Topľou.

Nežite v minulosti!
Priatelia, vzorky látok, ktoré si donesiete sú naozaj veľkou pomocou. Nezabudnite však, že aj látky dozrievajú. Mení sa ich štruktúra, farebnosť, konzistencia. Nepočítajte s tým, že nájdete látku rovnakú akú ste mali pred desiatkami rokov na šatách v rovnakom odtieni. Moderné látky majú iné zloženie a najmä iné odtiene. Veľakrát donesiete vzorky látok už vyblednuté, alebo vyšednuté. Skúste prosím na to myslieť a pri takýchto druhoch látok nehľadajte doknale presný odtieň a nechajte si poradiť od nášho personálu.    

Veľa šťastia pri tvorbe a šití.

-stano-

anjel metrovy textil bratislava latky bavlna sitie potreby sijacie latky

AKO SA VYBERÁ FARBA ROKA?

ZAUJÍMAVOSŤ

Tradícia stará už 25 rokov!

Farba roka je už od 1999 neoddeliteľne spojená so spoločnosťou Pantone®. Tá pochádza z USA a zaoberá sa výrobou farieb pre tlačiarne po celom svete. V dnešnej dobe je Pantone® synonymom pre farby a všetko s nimi súvisiace. Ich systém pomenovania presných odtieňov farieb by sa mal nachádzať v každej tlačiarni sveta vo forme vzorkovníka. Vďaka tomu viete aký odtieň sa skrýva pod kódom 13-1023. A to bez ohľadu či ste v Afrike, alebo Austrálii. Skvelé, nie?

Takže nie je žiadnym prekvapením, že práve Pantone® má vo svojej réžii určenie farby roka. A túto tradíciu si drží už guľatých 25 rokov!

-stano-

anjel metrovy textil bratislava latky bavlna sitie potreby sijacie latky

ZAČÍNAME S LÁTKOU

PRACUJEME S MATERIÁLOM

Priniesť si látku z obchodu a rovno šiť? NEZMYSEL!

Ako začať šiť? Vieme, že krásny pocit doniesť si krásnu látku rovno z obchodu a hneď začať šiť. Avšak nie je to správne! Látky majú tendenciu sa zmršťovať po prvom vypraní. A teraz si predstavte, keď sa natrápite pri šití na vašom novom kúsku, dáte ho vyprať a zrazu má inú veľkosť ako ste zamýšľali… Na TRAFENIE!

A pritom je tak jednoduché tomu predísť. Látku pred používaním ( strihanie, šitie ) musíte vyprať! Látka sa zbehne presne o toľko koľko sama potrebuje a stabilizuje sa. Aby ste si výsledok poistili – prežehlite ju! Vypratím a prežehlením sa stabilizuje štruktúra i farba látok. A to za to stojí! Držíme palce a TVORTE, ŠITE, ŽITE 🙂

-stano-

blog_1

WASHED BAVLNY

PREDSTAVUJEME

Aký je rozdiel medzi pranou (WASHED ) a klasickou bavlnou?

Bavlna ako jedna z najobľúbenejších materiálov na šitie a tvorbu môže ponúkať veľa technických úprav aby spĺňala všetky praktické ale i náročné kritéria na tvorbu a nosenie.

Jedná špeciálna úprava je aj praná bavlna tzv. bavlna washed. Ide o pred-úpravu bavlny ešte v továrni, kde za pomoci enzýmov, chloridu, pigmentov ale i niekedy aj klasických kameňov zbavujú bavlnu tuhosti. Táto úprava dáva mäkký, príjemný krčivý efekt, bavlna ostáva jemné prirodzene krčená. Touto úpravou je vhodná pre tých najmenších s citlivou pokožkou. Samozrejme vhodné na nohavice, blúzky, detské veci, doplnky do domácnosti.

Máte nápad ako by ste ju využili vy? Ak budete mať inšpiráciu, WASHED bavlny máme skladom.

-lenka-

GOTS

PREDSTAVUJEME

Global Organic Textile Standard (GOTS) je najprísnejšia certifikácia pre textílie vyrobené z organických textilných vlákien. GOTS kontroluje celý výrobný proces od statku až po továreň: od zberu bavlny, tkania vlákien, až po výrobu finálneho produktu, vrátane exportu oblečenia.

Vo všetkých fázach spracovania ekologických vlákien musia byť tieto vlákna oddelené od bežných produktov z neorganických vlákien a musia byť jasne označené. Všetky chemikálie (napr. farbivá, pomocné chemikálie), musia spĺňať základné požiadavky na toxicitu a biologickú rozložiteľnosť.

Sú zakázané používať toxické kovy, rozpúšťadlá, geneticky modifikované organizmy, formaldehydy a iné syntetické látky. Všetky bielidlá musia byť na báze kyslíka.

GOTS má v sebe aj požiadavky na etické a sociálne aspekty výroby, ako sloboda zamestnania, sloboda kolektívneho vyjednávania, bezpečnosť a čistota na pracovisku, zákaz detskej práce, životné minimum, pracovná doba nesmie byť prehnaná, ochrana pred diskrimináciou, stále zamestnanie, zákaz hrubého a nehumánneho zaobchádzania.

Preto sú látky GOTS také populárne. A asi vás neprekvapí, že čakajú na vás na našich predajniach 🙂

-stano-

BLACKOUT ZÁVESY

PREDSTAVUJEME

Nie je záves ako záves. Určite ste už počuli o BLACKOUT – zatemňovacích závesoch. O čo vlastne ide a prečo sú také špeciálne?

Ide o dekoračné závesové látky, ktoré sú tkané špeciálnou technológiou. Zatemňovacia látka je tkaná troma niťami. Medzi vrchnou a spodnou stranou je čierna niť, ktorá je špeciálne zatkaná tak, aby ju vôbec nebolo vidno. Práve táto niť spôsobí, že záves neprepustí svetlo do interiéru. Má vysoký stupeň zatemnenia a dokáže zatemniť až do 95%.

Moderné jednofarebné alebo nadčasové vzorované závesy sú nádherným doplnkom ale i praktickou voľbou v letných dňoch, kedy odrážajú slnečné lúče a v zime sú skvelým izolantom tepla. Pre svoju funkčnosť a kvalitu je vhodný pre tých, ktorí si radi pospia, majú otočený spánkový režim alebo pre tých ktorý potrebujú vytvoriť ideálne podmienky pre detský spánok, či nočnú prácu v interiéri trebars za počítačom.

Sú krásne a funkčné a sú ideálnou investíciou do vášho bytu či domu. Nakúpite u nás. Tešíme sa.

-lenka-