Bratiska
Bratiska
Full 1

STRIHÁME UŽ OD 10 cm!

Full 1
Bratiska

OTVORILI SME NAJVÄČŠIU PREDAJŇU

metrového textilu na OBCHODNEJ 44 v BRATISLAVE!

Bratiska
Full 1

NAJVÄČŠÍ MALOOBCHODNÝ PREDAJCA
METROVÉHO TEXTILU NA SLOVENSKU

Full 1
Full 1

TVORÍM, ŠIJEM, ŽIJEM

Full 1
previous arrow
next arrow
LÁTKY

Ďakujeme, že ste si u nás zakúpili textilnú metráž. Nezabúdajte však, že:

Materiál

Látky sú len materiál, nie finálny produkt. Finálny produkt z nich vyrábate vy. Za to ako sa jednotlivé látky správajú – neručíme.

PRVÝ KROK

Najdôležitejší krok je: LÁTKU PRED POUŽITÍM MUSÍTE VYPRAŤ! Látka sa totiž zvykne stiahnuť / zbehnúť. Týmto krokom ju stabilizujete.

DRUHÝ KROK

Ak to látka dovoľuje – PREŽEHLITE JU. Látka sa totiž zvykne stiahnuť / zbehnúť. Týmto krokom ju stabilizujete.

Skladovanie

Nenechávajte látky na vlhkých miestach či na priamom slnku. UV žiarenie môže nenávratne zmeniť farebný odtieň, alebo inak látku poškodiť.

Kontrola

Aj napriek našej najväčšej snahe môže mať látka od výroby skrytý kaz. Skontrolujte si prosím celistvosť a bezchybnosť látky už v predajni.

Sušička

Ak chcete svoj finálny produkt ( tričko, šaty … ) sušiť v sušičke, dodržte najprv tento postup: Látku, ktorú si od nás odnesiete z predajne najprv vyperte a vysušte v sušičke. Látka sa uvoľní a stabilizuje. Ideálne je ju aj prežehliť. Až tak z nej začnite šiť.

Farbenie

Silne farbené látky, najmä tie v odtieňoch: červená, modrá a čierna môžu svoju farbu počas prania pustiť. Je nutné tieto farby zastabilizovať.

Ihly, nite

Používajte primeranú veľkosť ihly a nití.

Podlepenie

Namáhané miesta spevnite podlepením materiálu.

Krajovka

Šitie namáhaných miest môžete spevniť krajovkou

Rovnanie

Rovnanie materiálu je ideáne parou

Čistenie

Nepoužívajte agresívne čističe ani iné agresívne chemikálie! Môžete tým látku nenávratne poškodiť.

Výroba

Látky nevyrábame. Neručíme tak za ich vlastnosti.

1

Symbol vaničky znázorňuje správny proces prania, maximálnu použítú teplotu pri praní a mechanické zaťaženie textílie. Piktogramy prania indikujú možnosť ručného prania a prania v práčke a určujú maximálnu teplotu prania.

12

Nesmie sa prať. Opatrná manipulácia v mokrom stave.

11

Iba ručné a opatrné pranie, maximálna teplota vody 40°C.

8

Pranie v práčke pri maximálnej teplote 30°C a normálnom mechanickom pôsobení. Normálne plákanie a normálne odstreďovanie.

9

Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 30°C a značne obmedzenom mechanickom pôsobení. Normálne plákanie a mierne odstreďovanie bielizne.

10

Pranie v práčke pri maximálnej teplote 30°C a pri značne obmedzenom mechanickom pôsobení. Mierne plákanie a mierne odstreďovanie. Nesmie sa žmýkať ručne.

5

Pranie v práčke pri maximálnej teplote 40°C a normálnom mechanickom pôsobení. Normálne plákanie a normálne odstreďovanie.

6

Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40°C a značne obmedzenom mechanickom pôsobení. Normálne plákanie a mierne odstreďovanie bielizne.

7

Pranie v práčke pri maximálnej teplote 40°C a normálnom mechanickom pôsobení. Normálne plákanie a normálne odstreďovanie.

3

Pranie v práčke pri maximálnej teplote 60°C a normálnom mechanickom pôsobení. Normálne plákanie a normálne odstreďovanie.

4

Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 60°C a značne obmedzenom mechanickom pôsobení. Normálne plákanie a mierne odstreďovanie bielizne.

2

Pranie v práčke pri maximálnej teplote 95°C a normálnom mechanickom pôsobení. Normálne plákanie a normálne odstreďovanie. Biela bavlna a bielizeň vhodná pre vývarku.

13

Symbol trojuholníka znázorňuje bielenie textílií.

13

Môže sa bieliť všetkými bieliacimi prostriedkami.

14

Môže sa bieliť len oxidačnými / nechlórovými prostriedkami.

15

Nesmie sa bieliť prostriedkami, ktoré uvoľňujú chlór.

16

Symbol štvorca znázorňuje sušenie textílií v bubnovej sušičke ako aj sušenie voľným zavesením na šnúre, v rozprestretom stave a upravuje tiež sušenie na slnku a v tieni.

Symboly sušenia v bubnovej sušičke

19

Nesmie sa sušiť v bubnovej sušičke.

18

Môže sa sušiť v bubnovej sušičke pri nižšej teplote sušenia (byť viac opatrný).

17

Môže sa sušiť v bubnovej sušičke pri normálnej teplote.

Symboly prirodzeného sušenia

20

Sušenie zavesením na šnúre.

21

Sušenie odkvapkávaním na šnúre.

22

Sušenie v rozprestretom stave.

23

Sušenie odkvapkávaním v rozprestretom stave.

24

Sušenie zavesením na šnúre v tieni.

25

Sušenie odkvapkávaním na šnúre v tieni.

26

Sušenie v rozprestretom stave v tieni.

27

Sušenie odkvapkávaním v rozprestretom stave v tieni.

28

Symbol žehličky znázorňuje postup pri domácom žehlením a pri mangľovaní s použitím pary alebo bez nej. Uvádza aj správne nastavenie teploty žehličky pomocou jednej, dvoch a troch bodiek.

32

Nesmie sa žehliť. Naparovanie a spracovanie parou je neprípustné.

31

Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 110°C bez pary. Žehlenie s parou môže spôsobiť nenávratné poškodenie.

30

Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 150°C.

29

Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 200°C.

33

Symbolom kruhu na textíliách, visačkách alebo práčke sa označuje postup profesionálneho chemického čistenia a čistenia za mokra (okrem prírodných usní a kožušín).

Postup suchého chemického čistenia

34

Môže sa chemicky čistiť tetrachlóretánom, monofluortrichlormetánom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F. Zvyčajné postupy čistenia bielizne sú bez obmedzenia. Normálny postup.

35

Môže sa chemicky čistiť tetrachlóretánom, monofluortrichlormetánom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F s obmedzeným pridaním vody, alebo s obmedzeným mechanickým pôsobením, alebo s obmedzenou teplotou sušenia. Samoobslužné čistenie bielizne nie je dovolené. Šetrný postup.

36

Môže sa chemicky čistiť tetrachlóretánom, monofluortrichlormetánom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F s obmedzeným pridaním vody, alebo s obmedzeným mechanickým pôsobením, alebo s obmedzenou teplotou sušenia. Samoobslužné čistenie bielizne nie je dovolené. Šetrný postup.

37

Môže sa chemicky čistiť iba trifluortrichloretánom a ťažkým benzínom (destilačné rozmedzie medzi 150 - 220°C, bod vzplanutia 38 - 60°C) zvyčajnými postupmi čistenia bez obmedzenia. Normálny postup.

38

Môže sa chemicky čistiť iba trifluortrichloretánom a ťažkým benzínom (destilačné rozmedzie medzi 150 - 220°C, bod vzplanutia 38 - 60°C) s obmedzeným pridaním vody, alebo s obmedzeným mechanickým pôsobením, alebo obmedzenou teplotou čistenie alebo sušenie. Šetrný postup.

39

Nesmie sa chemicky čistiť. Škvrny sa nemôžu odstraňovať organickými rozpúšťadlami.

Postup mokrého čistenia

40

Profesionálne mokré čistenie. Normálny proces bez obmedzení.

41

Profesionálne mokré čistenie pre jemné textílie. Šetrný proces s jemným mechanickým pôsobením.

42

Profesionálne mokré čistenie pre veľmi jemné textílie. Veľmi šetrný proces s omnoho jemnejším mechanickým pôsobením.

43

Nesmie sa profesionálne čistiť za mokra.

Profesionálne suché čistenie definujú písmená v kruhu. Uvádzajú rozpúšťadlá, ktoré sa môžu použiť. Čiara pod kruhom označuje obmedzenia v procese chemického čistenia ako mechanické pôsobenie, pôsobenie vlhkosti, lúhu a teplotu sušenia.

Profesionálne mokré čistenie znamená ošetrenie odborníkmi využívajúcimi špeciálne technológie (čistenie, oplachovanie, odstreďovanie) a čistiace prostriedky so snahou minimalizovať nepriaznivé účinky. Vyžadujú sa profesionálne pomôcky a metódy odkončovania, ktoré nie je možné dosiahnúť bežnými pracími cyklami v domácnosti.

Viac informácií nájdete v: Platná norma STN EN ISO 3758 (800005) Textílie. Symboly ošetrovania (ISO 3758: 2012).

KONTAKTY

Ak máte otázku - sme tu pre vás

anjel@metrovytextil.sk