anjel metrovy textil bratislava latky bavlna sitie potreby sijacie latky metraz 30 rokov dominik orvos orvo

Ostal som stále verný priamemu kontaktu s metrovým textilom. Ja osobne nenakupujem online, netrúfol by som si kúpiť niečo, čo som pred tým nevidel alebo som si to aspoň nechytil do ruky

Dominik ORVOŠ

_ORVO_

Rozhovor s tými, ktorí inšpirujú

Exkluzívne pre ANJEL-metrový textil

Svoju kariéru si buduješ od úplných základov. Od práce v metrovom textile už ubehol nejaký čas. Určite si sa stretával s množstvom ľudí. Vyčerpávalo Ťa to, alebo inšpirovalo do budúcej tvorby?

Každý kto pracuje s ľuďmi vie, že je to náročná robota, 100 ľudí 100 chutí – nálad a názorov. Klamal by som kebyže poviem , že ma to nevyčerpávalo, ale boli dni lepšie a horšie. Po čase sa s určitými zákazníkmi skamarátite a prehodíte aj zopár slov. Keď k nám chodili dizajnéri, tak tichučko som im závidel, aké to je, byť na 100% dizajnér a venovať sa len svojej tvorbe. Môžem povedať, že ma to z určitého hľadiska inšpirovalo.

Čo sa Ti najviac páčilo keď si pracoval v obchode s látkami? Dokázal si hneď vidieť pri pohľade na rolku látky už hotové šaty?

Najviac sa mi páčilo, že som bol hneď pri zdroji a keď prišlo niečo pekné mal som to ako prvý :D, príjemný kolektív (naozaj sme boli už ako rodina ), komunikácia s novými zákazníkmi a zároveň aj nové kontakty. Mám špecifický vkus na látky, nie všetko sa mi páči, ale keď prišlo niečo čo mi doslovne vyrazilo dych , tam som hneď vedel, čo z toho urobím. Majitelia vždy vedeli, že čo sa trblieta tak to mňa zaujme 😀

Od práce v metrovom textile si prešiel poriadny kus cesty. Používaš teraz na svoju tvorbu len exkluzívne látky, alebo obľubuješ aj klaiscké, bežné?

Využívam veľké spektrum látok, Záleží od budgetu zákazníka ako samotného. Ak vytváram svoje vlastné modely, snažím sa využívať naozaj kvalitné materiály, keď si zákazník platí za originálne a jedinečné kúsky, tak nech už je to kvalita. Samozrejme exkluzívne nemusí znamenať kvalitné. To už viem posúdiť podľa hmatu a pri spracovaní.

Prešiel si si aj Ty fázou skracovanie nohavíc a iných úprav celej svojej rodine? Ideálne za bonboniéru?

Popravde ani nie, kým som býval doma s rodinou som sa móde a vlastnej tvorbe nevenoval. Až po rokoch  som sa začal tomu venovať a samozrejme prvé skúšobné modely moc nositeľné neboli, a keď už to malo aj nejakú formu tak som oblečenie rozdával nech mi robia reklamu.

 

Aký druh látky je momentálne trendy?

Ja osobne si myslím , že sú to flitre. Je to v móde už dlhšiu dobu  a dizajnér tým nič nepokazí. Je to lesklé, odvážne, fresh, má to šmrnc- švih a vždy je to výrazné.

 

Chceš sa osobne zlepšovať v šití, alebo to radšej prenecháš na iných?

Keď mám na to čas a priestor, vždy sa rád naučím niečo nové, a získam ďalšie nové poznatky. Tým, že poslednej dobe mám toho naozaj veľa a času je málo, to čo urobiť neviem to dávam krajčírke / krajčírkam ktoré mi vypomáhajú. Nikdy som sa netajil tým, že za mojou tvorbou je aj pomoc od krajčírok. Posúva ma to dopredu. Lebo viem že sa môžem na niekoho spoľahnúť.

banner_nastroje

Berieš svoje omyly v šití ako cestu k novému výsledku, alebo ako neúspech?

Záleží aký mám deň, niekedy to beriem ako pozitívne znamenie, že si mám dať pauzu a niekedy sa zas viem rozčúliť na tom prečo to nejde a ako to urobiť aby to bolo správne :). Nikdy som to zatiaľ nebral ako neúspech, ale skôr ako výzvu.

Držíš sa svojich tém od začiatku po koniec, alebo máš rád rozrobených viacero projektov medzi ktorými skáčeš?

Na 90% sa snažím držať svojich tém. Ak je to projekt ktorý je na dlhodobejšie tak samozrejme medzi tým skáčem a čo je dôležitejšie to urobím prednostne, ale pokým mi to čas umožňuje venujem sa jednému projektu od začiatku po koniec.

Tvoríš štýlom navrhovanie a šitie, alebo sa púšťaš hneď do strihania, modelovania až kým z toho nevyjde nejaký kúsok?

Vždy začínam navrhovaním , najprv si to buď navrhnem na papier alebo hneď priamo robím strih a upravujem ho podľa toho, čo z toho chcem mať. Potom pokračujem na strihanie a samotné šitie, ja som dosť netrpezlivý keď sa jedná o šitie. Šijem až do štádia kým nevidím samotný výsledok ako to bude vyzerať.

Ako teraz získavaš látky? Ide predsa o hmat, štruktúru... Využívaš teda predajne metrového textilu, alebo radšej e-shopy?

Ostal som stále verný priamemu kontaktu s metrovým textilom. Ja osobne nenakupujem online, netrúfol by som si kúpiť niečo, čo som pred tým nevidel alebo som si to aspoň nechytil do ruky

O12: Čo by si chcel zmeniť vo svete módy, látok a navrhovania? Konkurencia, spolupráca, viac ekológie, slowfashion...

Veľa dizajnérov sa snaží hrabať si na svojom piesočku a  vytvoriť si okolo seba bublinu. Podľa môjho názoru na Slovensku nežije 100 ľudí aby sme sa tu museli o nich byť, je úplne v poriadku, že jedného zákazníka oblieka viacero dizajnérov, že raz je viac na výslní jeden a potom ďalší. Tento zakomplexovaný pohľad, by som určite zmenil, viacerý sa potiahneme lepšie ako si navzájom podrážať nohy.

Cítiš tlak udržať sa na výslní, alebo to berieš ako určitý životný proces?

Beriem to ako určitý životný proces, raz hore a raz dole. Zo začiatku  ako začiatočník v tejto sfére som kládol sám na seba veľký tlak, aby som bol stále hore, ale človek si časom uvedomí, že je to stále len práca , raz sa darí lepšie a raz horšie.

Dokážeš myslieť aj na svoje zdravie? Vieš si povedať dosť? Ako rád relaxuješ a vypínaš od toho všetkého?

Zo začiatku to bolo ťažké, boli časy keď som šil od rána do večera, sviatky, víkendy, vždy keď bola možnosť, ale čím viac skúseností mám tým si aj viac uvedomujem, že to zdravie máme len jedno. Býval som často chorý, ale nepripisoval som to pracovnej vyťaženosti. Nakoniec keď  som skončil v nemocnici na infúziách, som si povedal, že nič nie je tak dôležité aby mi to ohrozilo moje zdravie.Keď mám veľa roboty pracujem, ale už viem aj relaxovať a užívať si nič nerobenie. Poslednej dobe trávim viac času s rodinou a vtedy vypínam od všetkého.

 

Prokrastinácia. Dobrý sluha, alebo zlý pán?

Snažím sa robiť všetko pravidelne a nenechávať si robotu  na poslednú chvíľu, samozrejme záleží od situácie a dokonca aj od ročného obdobia. V lete sa mi chce určitej menej pracovať ako v zime :).

banner_latka

Spravuješ si sociálne siete sám? Robíš to prirodzene, alebo si vytváraš zložité plány a tie dodržuješ?

Spočiatku som si plánoval každý jeden post, kedy zverejním, kedy je najlepší čas na zverejnenie, pravidelnosť pridávania, ale prišiel som časom na to, že algoritmus neovplyvníme a niekedy má príspevok lepší dosah a niekedy menej. Poslednej dobe pridávam posty alebo stories podľa nálady a času. Treba sa naučiť, že to robíme v prvom rade pre seba svoje potešenie, prezentácia svojej tvorby a nie nahrabať si like.

Rýchy TIP na záver! S čím z galantérie rád pracuješ?

Mojím naj obľúbenejším kúskom sú vypchávky, všade ich dávam, je to už môj taký znaky, veľké ramená. Tie vykupujem na vrecia :).